Elon Musk’a soru sorma şansını kaçırdım!

Clubhouse, 2020 yılında Alpha Exploration tarafından geliştirilen,  davetiyeyle dahil olunup, sadece sesle etkileşime girilebilen bir sosyal ağ uygulamasıdır. 

Clubhouse, “Mekandan  bağımsız olarak insanların konuşmasını, hikayeler anlatmasını, fikirler geliştirmesini, arkadaşlıkları derinleştirmesini ve dünyanın her yerinden ilginç yeni insanlarla tanışılmasını mümkün kılan, sesli iletişime dayalı yeni bir sosyal ürün türüdür.”

Katılımcılarının “günümüzün modern radyosu” olarak da adlandırdığı uygulama, son günlerde Türkiye’de de inanılmaz bir hızla yayılmaya başladı. Ben de geçtiğimiz hafta sonu bu uygulamaya dahil oldum. Ne yazık ki yazının görselinde de yer aldığı gibi  Elon Musk’a soru sorma şansını kaçırdım ve   bu deneyimden etkilenme nedenimi kendime ve size açıklamaya karar verdim.

Ne için kullanılıyor?

Uygulama sadece IOS üzerinde geliştirilmiş ve davet yolu ile üye kabul ediyor. Çeşitli konularda konuşmalar, talk-showlar, sanatın çeşitli dallarındaki performanslar, networking, anlık buluşma, politik tartışmalar ve çok çeşitli kulüpleri içeren sanal odaları barındırıyor.

Eğlenme, öğrenme ve ilham almayı vaat eden uygulama, networking buluşmalarına ve aynı ilgi alanlarına sahip insanlar ile gerçek zamanlı olarak paylaşıma da olanak sağlıyor. Bu yolla da dünya çapındaki Covid-19 sonrası uymak zorunda olduğumuz sokağa çıkma yasakları süresince en önemli ihtiyacımız olan iletişimde kalma, sosyalleşme bağlantısını kolaylaştırıyor.

Ben ne için kullandım? Benim üye olduğum kulüpler son dönemde en çok ilgimi çeken Blockchain ve Future of Work kulüpleri ile hepimizin çok ihtiyaç duyduğu gülüp eğlenme grupları oldu. Hafta sonunda Adam Grant gibi konusunda uzman birçok kişiyi dinleme şansım oldu ama yazımın başlığından da anladığınız gibi Elon Musk’ın seansına oda dolu olduğu için giremedim.

Yasaklar bizi daha mı çok cezbeder? Uygulamada neler yasak?

Bu yapı, aslında koyduğu yasaklar ile de insanlara bir kulübün parçası olduklarını hissettiriyor.

 1. Davet olmadan katılmak yasak. Aynı özel izinle kabul edinilen ve üyelerinin kendini daha da özel hissettiği kulüpler gibi davranıyor. Uygulamada her üyeye yalnızca sınırlı davet veriliyor.  Bir davetiye bulamazsanız endişelenmeyin, uygulamayı indirdikten sonra ağınızda olan ve sizi tanıyan bir arkadaşınız, uygulama içinde otomatik olarak bilgilendirilir ve onun aracılığıyla size erişim izni verilir.
 2. Görüşmeleri kaydetmek ve sesli iletişim dışındaki iletişim yolları yasak. Bu da yüz yüze katıldığımız kulüp ortamındaki sıcaklık ve güvenlik hissini telefonumuza ve bilgisayarımıza getiriyor. Anı deneyimleme şansımızı hiçbirimiz kaçırmak istemiyoruz. Uygulama özel mesajlaşmaya ve toplantı odalarında gerçekleşen sohbetleri kaydetmenize izin vermiyor. Sonuç olarak, her şey o anda ve orada olup bitiyor ve dinlemeyen herkes için ciddi bir FOMO (fear of missing out) yaratıyor.

Özetle uygulamaların yasakları aynı zamanda bir cazibe merkezi olarak tanımlanmasını sağlıyor. Özetle ClubHouse yasakları aynı zamanda onun en cazip ve etkileyici özelliği olarak da kabul görüyor.

Clubhouse neden bu kadar ilgi çekiyor?

Benim de içinde olduğum kullanıcılar, podcast benzeri konuşmaları, panelleri, network oluşturma fırsatlarını, kilitli ve diğer özel izinli sohbet odası kullanımlarını çok büyük bir heyecan ile deniyorlar.

Bu heyecanı yaratan kişisel nedenlere birlikte göz atalım.

 1. Pandemi ile daha da artan ilişkileri sürdürmek ve bağlanmak için yeni yollar bulmaya duyduğumuz ihtiyaç. Çoğumuz yeni hibrit iş yapma yöntemlerine alışmaya çalışıyoruz. Bu uygulama yeni düzende tam karşılanmayan ve en temel ihtiyacımız olan sosyalleşmeyi kolaylaştırıyor.
 2. Öğrenmenin kolaylığı. Covid-19 ve etkisi ile oluşan içinden geçtiğimiz kriz döneminde yeni bir şeyler öğrenmeye, yeni yetkinlikler geliştirmeye hepimizin ihtiyacı var. Bu uygulama geleneksel networking etkinliklerinin ve konferansların iptal edilmesinin bıraktığı boşluğu etkili bir şekilde dolduruyor. Benim en sevdiğim öğrenme biçimi olan deneyimden öğrenmeyi de kolaylaştırıyor.
 3. Canlı ve spontan olması. Gerçek insanlar ile bir kulüpte, kafede ya da evinizde karşılıklı sohbet etme hissini sanal ortamda yaratıyor ve karşılaşma benzeri bizi gittikçe daha da sıkıcı olmaya başlayan rutinlerimizden çıkarıyor.
 4. Merakımızı beslemesi. Hepimiz için bu sıkıcı günlerde yepyeni bir deneyimi yaşama olanağı sağlıyor. Üstelik bireysel değil kolektif… Doğrudan liderlerden, kanaat önderlerinin kendisinden öğrenmeyi mümkün kılıyor.
 5. Sadece ses ile etkileşime geçilebilmesi. Bu uygulama nasıl göründüğünüzden bağımsız olarak sohbetlere katılmayı, söz almak için sahne, kamera hazırlığına ihtiyaç duyulmamasını sağlıyor.

Her yeni kanal zamanla kendi iş modelini oluşturup geliştiriyor. Yukarıda sıraladığım kişisel amaçlı nedenlerin yanı sıra uygulamanın iş amaçlı kullanımı da motive eden nedenler var.

 1. Pandemi nedeniyle daha da zorlaşan iş bağlantısı kurmayı kolaylaştırması. Tıpkı konferanslara ara verildiğinde yapılan sohbetlerdeki gibi kartvizit alışverişi yapmak yerine, insanların sizi sosyal medya uygulamaları aracılığıyla takip etmesini sağlıyor. Benzer düşünen profesyonellerle daha küçük, daha samimi ağ kurma şansı yaratıyor.
 2. Yeni fikir ya da ürünlerin kolayca paylaşılması ve sonuçlarının test edilebilmesi. Farklı örneklem gruplarının geri bildirimlerini çok hızlı alıp, kendi sesinizden markanıza duyduğunuz inanç ve tutkuyu dinleyicilere daha kolay geçirebilme olanağı sağlıyor.
 3. Hikayenizin bulaşma hızı. Hem yukarıda aktardığım yüz yüze iletişim kıtlığı, kişiye özel olması ve anı kaçırma hisleri hem de takip ettiğiniz konu ile ilgili kulübe katılmadaki kolaylık, bulaşıcı biçimde arkadaşlarınızı de etkiliyor. Böylelikle yine kendi arkadaş topluluğunuzla ilişkilerinizi koparmamış oluyorsunuz.
 4. Kolaylığı: Çaba göstermeden odalara dahil olup ayrılabilir başka uygulamaları kullanırken de konuşmaları dinlemeye devam edebilirsiniz. İstediğiniz ölçüde konuya dahil olma seçeneğinin yanı sıra, sadece konuşmaları dinleyebilir veya sohbetleri barındıran ve yöneten kişi olabilirsiniz. Katılmak istenen etkinlikler için herhangi bir ön kayıt gerektirmiyor. (Keşke Elon Musk’ın odası için de geçerli olsaydı)

Tüm bu uygulamayı bir süre de olsa denemeye beni ikna eden özelliklerinin yanında, her zaman olduğu gibi aklımı kurcalayan yanları da var.

Uygulama ile ilgili eksik konular neler?

 1. Ses biyometrisinin kullanımı ve bu verinin işlenerek nasıl bir tehdit ya da pazarlama aracına dönüştürülebileceği konusu hepimiz için açıkta. Bu konu ile ilgili yapılacak açıklamaları ve gelişmeleri yakından izleyeceğim.
 2. Uygulamanın şu anda ücretsiz platformda içerik oluşturucular için nasıl bir gelir modeli sağlayacağı henüz açıklanmış değil.
 3. Kontrolün sınırlı olması ve gizlilik modu nedeniyle ırkçılık, taciz, cinsiyet eşitsizliği ve nefret söylemlerinin önlenmesi özetle bu uygulamanın kötüye kullanımın engellenmesi nasıl sağlanacak? Yöneticiler Ekim 2020’de bu kontrol açığını kapatmak için engelleme, bildirim ve soruşturma yetkilerini içeren yeni bir yönerge yayınladı. Ancak yapılması gerekenler bununla sınırlı kalmayacak gibi… Genel kurallara bu link aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
 4. Diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi Clubhouse doğrulama özelliklerinden yoksun olması ve kullanıcıların biyografilerinde sunulan bilgilerin her zaman güvenilir olmaması nedeniyle de soru işaretleri barındırıyor.

Hem vaktimizin ve hem endişemizin bol olduğu dönemlerden geçiyoruz. Kısıtlanan yaşam koşullarımız nedeniyle yeni deneyimlere duyduğumuz açlık ve uygulamanın bizi yeniden bir araya getirme, sosyalliğimizi geri kazandırma vaadi yine de çoğumuzu motive etmeye yetti.

Gerçek hayattaki etkileşimi ve yarattığı deneyimi taklit etmeye çalışan ClubHouse ile, hem üyesi olduğum dernekler hem de dinlemek istediğim liderler, bağlantıda kalmak istediğim dostlarım nedeniyle bir süre daha sıkı ilişkide olacağım kesin.

Daha fazla okumak için:

https://www.bbc.com/pidgin/tori-55589731

https://www.forbes.com/sites/johnbbrandon/2021/01/22/clubhouse-is-the-new-social-media-app-we-all-need-right-now/?sh=6eed71332a8d

https://www.notion.so/Community-Guidelines-461a6860abda41649e17c34dc1dd4b5f

https://sifted.eu/articles/clubhouse-takes-europe-by-storm/

https://www.socialmediaexaminer.com/clubhouse-app-next-major-social-media-platform/

https://www.standard.co.uk/insider/clubhouse-app-what-it-is-how-to-join-b899746.html

https://www.theglobeandmail.com/business/careers/article-audio-app-clubhouse-is-filling-the-void-in-pandemic-era-career/

Yorum Yaz