Pomodoro ile ilgili “Zamanı Yönetmenin Kısa Yolu”isimli yazıma gelen sorular nedeniyle aşağıdaki devam yazısını yazmaya karar verdim.

Sorular özellikle uzaktan eğitimden bunalan ebeveynler ve çoğumuzda bulunan erteleme hastalığından kurtulmaya çalışan beyaz yakalılardan geldi. Bir bölümü pomodoroyu etkin ders çalışma metodları ararken bulmuş. Barış Özcan’nın videosunda olduğu gibi milyonlarca kez  seyredilen ve  kesintisiz pomodoro seansları yapan bir çok hesap var. Bu kadar çok insanı bu toplu ama sadece kendi işine odaklı pomodoro seanslarına izlemeye ikna eden şey ne?

Bir önceki yazımda tekniğin ne olduğu hakkında bilgi vermiştim. Bu yazım da bu tekniğin işe yarama nedenleri ve hangi teoriler ile açıklanabileceğini aktarmak istedim.

Siz de benim gibi sadece tekniği öğrenmekle kalmayıp nasıl çalıştığını merak ediyorsanız. Ancak böyle daha iyi içselleştirip uygulayabiliyorsanız. Aşağıdaki 2 başlık tam size göre…

Pomodoro tekniği verimliliği nasıl arttırıyor?

Pomodoro Tekniği’nin etkinliğini 4 madde ile açıklayabiliriz (Zahariades, 2015):

  1. Beynin odaklanması gereken süreyi sınırlar.
  2. Çağımızın hastalığı olan “Erteleme Eğilimi” ni azaltır. (Bu eğilimden muzdarip olmayanımız var mı?)
  3. Aynı anda birden çok iş yapmaktan kaynaklanan dikkat dağınıklığını azaltır.
  4. Uzun saatlerde ve verimsiz çalışmak yerine planlanan işleri tamamlamaya yöneltir.

Pomodoro tekniği açıklamaya yardımcı olan teoriler nelerdir?

Şimdi de bu yaratılan bu muhteşem 4 etkinin nedenlerini aşağıdaki teorilere bağlayarak açıklamaya çalışalım:

1.Pomodoro tekniği, Parkinson Yasası’nı tersine çevirir. Parkinson Yasası’na göre “Bir kaynak için olan talep, arzı karşılayacak şekilde artmaya meyillidir”. Çalışmanız o çalışma için belirlenen tamamlanma tarihine kadar mevcut zamanı doldurmak için genişler. Bu yolla işlerimizin sürüp gitmesine izin veririz; ta ki pomodoro ile planlama yapmaya başlayana kadar…Hadi itiraf edelim, yeterli zaman olmasına rağmen son teslim tarihinden önce gönderdiğiniz kaç iş, proje ya da ödeviniz var?

2.Mihaly Csikszentmihalyi’nin “Akış: Optimal Deneyimin Psikolojisi” adlı kitabındaki teori, yoğun odaklanma sayesinde optimal performans sergilememizi sağlayan üretkenlik akışını tanımlar. Bu odaklanma sayesinde tamamen size atanan görevin başarı ile sonuçlanması için ona tüm varlığınız ile dahil olur ve yeteneklerinizi en üst seviyede kullanırsınız. Pomodoro bu odaklanmayı hızlıca ve düzenli olarak kolaylaştırabilir.

McKinsey tarafından yapılan 10 yıllık bir araştırma ile akış teorisi test edildi ve üst düzey yöneticilerin iş akışlarında beş kat daha verimli olduğu ölçüldü. Bulgu pomodoronun size açtığı ek zaman ile çok uyumlu. Akışta kalarak harcadığımız zamanı% 15-20 artırabilirsek, verimliliğimizi neredeyse iki katına çıkarma şansımız olabilir.

3.Pomodoro Tekniği’nin işi “yap” ve “ara ver” seanslarına bölme yaklaşımı, beynimizin ödül mekanizmasını aktive eder. Dr. Gazzaley ve Dr. Rosen “The Distracted Mind: Ancient Brains in a High-Tech World” adlı kitaplarında bu teşvik mekanizmasına yer veriyorlar. Pomodoro sayesinde yaptığımız molalar, dikkat sürenizi artırır, konsantrasyonunuzu geliştirir ve zihinsel uyarım sağlar.

Özetle…

Pomodoro ile beklentileri yönetmede ve işlerin teslim edileceği son tarihleri belirlemede daha yetkin olursunuz. Bu sayede doğru planlama ile zaman yönetiminin yarattığı stresi yönetebilirsiniz.

Erteleme hastalığını kontrol altına alarak Covid-19 nedeniyle katlanarak artan tükenmişlik sendromundan da daha az etkilenirsiniz.

İlk yazımda da belirttiğim gibi pomodoro tekniğini kullandığınızda, sadece okulunuz, işiniz ile ilgili zaman yönetimini değil iş-özel hayat dengenizi de daha kolay sağlarsınız. Hangimizin kendine ayıracak birkaç saate ihtiyacı yok ki…

Digital artist:

V Mak – Vangelismcris

Daha fazla okumak için:

https://www.economist.com/news/1955/11/19/parkinsons-law

The Pomodoro Technique® // US Edition

https://hbr.org/2014/05/create-a-work-environment-that-fosters-flow

halecidedemir.com/zamani-yonetmenin-kisa-yolu/

https://hbr.org/2018/12/the-case-for-the-6-hour-workday

https://hbr.org/2018/08/why-we-procrastinate-when-we-have-long-deadlines

http://pomodorotimer.com/

amazon.com/Time-Chunking-Method-Increasing-Productivity-ebook/dp/B011PZFPFI

https://www.researchgate.net/publication/284880365_Flow_Theory_and_Research

Zahariades, D. (2015). The Pomodoro technique: A 10-step action plan for increasing your productivity (1st electronic ed.). Kindle Edition purchased from Amazon.com

Daha fazla izlemek için:

https://francescocirillo.com/products/the-pomodoro-technique-book-us-edition

https://www.youtube.com/watch?v=AdGbOkpie94

youtube.com/watch?v=R8IxQT1hTIo&feature=youtu.be

Yorum Yaz