Ben Dr. Hale Cide Demir. Kendimi kısaca “Dijital Empresyonist” olarak tanımlıyorum. Yeni açılan bloğum ile yeni bir ağ bağlantısı, gelişim noktası oluşturmamın nedenlerini sizlere açıklamak istiyorum.

Dijital çağın gerçekleri ne?

Yaşadığımız çağda büyük dönüşümler oluyor. Hızlanan bir devinimle iş ve yaşama dair her bir faktör dijitalleşiyor, dijitalleşmek zorunda kalıyor! Bu da istisnasız her organizasyonun her liderin, üssel hızda ve yaygınlıkta her alandaki değişime ayak uydurmasını zorunlu kılıyor. Dünyamızın önünde 5G, dijital dönüşüm, yapay zekâ, robotlar, IoT, 3D, blockchain, hologram sistemler ve yenilenebilir enerji ile dolu yeni bir gelecek var. 

Her alanın tam merkezinde ileri seviyede teknolojinin olduğu bir evreden geçiyoruz. Ancak organizasyonel davranış doktoru olarak çok net görüyorum ki insan odaklı olmayan, networkların gücünü hiçe sayan süreç ve şirketlerin hayatlarına devam edebilmeleri zor. Rekabete ayak uydurmak, ayakta kalmak ve başarılı olmak; yepyeni şeyler düşünerek tasarlayarak geleceğe uyumlanarak farklı, cesur, bozguncu, sıra dışı ve teknolojiyle tam olarak entegrasyonu sağlamış yepyeni ve hibrit organizasyonel dizaynlarla mümkün olabilecek.

Liderler ne yapabilir?

Uyumlanmak için iş ve kariyer dünyasının koşulları daha önce hiç olmadığı kadar zorlu hamleler yapılmasını gerektiriyor. Ofisten ve uzaktan çalışanların verimliliğini, kuşaklar arasındaki açılan farkı, cinsiyet eşitsizliğini, hibritleşen organizasyonel yapıları anlamak, yönetmek, yeni normale adaptasyonu sağlamak için birlikte öğrenmeye ihtiyaç artıyor. Bu alanda en öne çıkan kolaylaştırıcılar olan esneklik, hız, farklı teknolojileri içselleştirme, network (ağ) bağlantılarını anlayıp faydalanabilmek için ortak aklın kullanımı daha da önce çıkıyor.

Tüm bu hazırlıklar için biz dijital liderlerin, birlikte öğrenme ve birlikte yetkinlik geliştirmek için ağ bağlantılarını, ortak platformları çok etkin kullanmamız gerekiyor. Geleceğin istediği yetkinlikleri anlamak ve kazandıracak gerekli kaynakları yaratmak, temel gereksinimlere odaklanmak ve tüm bu değişimi hikaye içinde anlatabilmek için hiçbir lider ve organizasyonun kaybedecek bir dakikasının bile olmadığını düşünüyorum.

Dijital empresyonist yaklaşımı nasıl yardım edecek?

Yeni çağın liderleri olan bizler gelecek için gereken değişimlerin analiz ve empresyonist bir yaklaşımla yorumunu yapmalıyız. “Sürdürülebilir başarıyı yakalamak ve artırarak ilerlemek için fütürist akılla nasıl organizasyonel tasarım ve dönüşüm yapılır?” konularında hazırladığım ders, makale içerikleri ve başarılı örnekleri üzerinde çokça mesai harcayıp geleceğin belirsizliğine hazırlanıyorum. 

Bu blog aracılığı ile analiz ettiğim yeni bakış açılarını sizlerle paylaşıp sizin katılımınız ile ortak aklı daha iyiye doğru gelişmek için kullanmak istiyorum. Göz atmak isterseniz ilk yazılarımın yer aldığı bloğum burada. 

Logo Tasarım: Erdoğan Karayel

1 Yorum

  1. Sinan Yorgancıgil Cevap

    Çıktığınız yolculuk hayırlı olsun!
    Yazılarınız zihin açıcı, yorumları katkı dolu olsun.

    Saygı ve sevgilerimle!
    Sinan

Yorum Yaz